Sports — 07 November 2018 — by Reynaldo Malik
Digi Puppy Leslie Youth League Week 5 results, standings & upcoming games

BELIZE CITY, Sun. Nov. 4, 2018– The 1st Annual Digi Puppy Leslie Youth Basketball League continued with Week 5 games over the weekend at the Swift Hall court. There is one more weekend of regular season games left before we enter the playoffs.

Here are the game scores and highlights from the weekend:

On Friday, November 2 – (U-14) Bulldogs (Leroy Betson 10 pts) 43 : 37 Lakers (Marques Arnold 16 pts); (U-18) Bulldogs (Tyrese Usher 16 pts) 52 : 40 Tropic; (U-18) Chiefs  (Tevaughan Lennon 18 pts) 52 : 46 Northside Ballers (Shadrick Lord 22 pts).

On Saturday, November 3 – (U-18) Northside Ballers (Shadrick Lord 12 pts) 51 : 29 Caye Caulker Stingrays (Jaden Williams 10 pts); (U-14) Bulldogs (Zidane Colon 17 pts) 44 : 30 Light & Peace Jahfferri Young 14 pts); (U-14) Lake-I (Delbert Dominguez 20 pts) 64 : 35 Belama Gators (Ihevan 16 pts); (U-14) Lakers (Christian Varela & Marques Arnold 10 pts each) 41 : 39 Albert Yabra (Camron Gentle 8 pts); (U-18) Caye Caulker Stingrays (German Staine 20 pts) 42 : 41 Chiefs (Jaden Humes 12 pts); (U-18) Tropic (Glen Arzu 14 pts) 41 : 20 Habet & Habet (Christian Varela 6 pts); (U-14) Belama Gators (Sanjay Pitts 13 pts) 54 : 34 Light & Peace (Jahffarri Young 9 pts); (U-18) Bulldogs (Evral Tablada 13 pts) 43 : 31 Habet & Habet (Leroy Betson 17 pts).

In games on Sunday, November 4 – (U-18) Tropic (Michael Goff & James Saunders 11 pts each) 42 : 41 Caye Caulker Stingrays (Harrison Cadle 16 pts); (U-14) Lake-I (Delbert Dominguez 20 pts) 38 : 32 Light & Peace (Jahffarri Young 14 pts); (U-18) Chiefs (Tevaughan Lennon 27 pts) 59 : 51 Habet & Habet (Glenford Bermudez 19 pts); (U-14) Bulldogs (Zidane Colon 8 pts) 36 : 33 Lake-I (Kendrell Marshall 10 pts); (U-14) Albert Yabra (Harlem Norales 10 pts) 44 : 40 Light & Peace (Jahffarri Young 16 pts); (U-18) Bulldogs (Evral Tablada & Tyrese Usher 10 pts each) 47 : 34 Northside Ballers (Gregory Fisher 12 pts).

Week 6 games will be at Swift Hall and at SJC Gym:
Friday, Nov. 9 at SWIFT HALL
6:00 p.m. – (U-14) Albert Yabra vs Bulldogs (U-14)
7:00 p.m. – (U-18) Chiefs vs Tropic
8:00 p.m. – (U-18) Habet & Habet vs Northside Ballers
Saturday, Nov. 10 at SJC GYM  
9:00 a.m. – (U-18) Caye Caulker Stingrays vs Northside Ballers
10:00 a.m. – (U-14) Lakers vs Belama Gators
11:00 a.m. – (U-14) Bulldogs vs (U-14) vs Albert Yabra
12:00 noon – (U-18) Tropic vs Chiefs
1:00 p.m. – (U-14) Bulldogs (U-14) vs Lakers
2:00 p.m. – (U-18) Habet & Habet vs Bulldogs (U-18)
3:00 p.m. – (U-14) Lake-I vs     Lakers
4:00 p.m. – (U-14) Albert Yabra vs Lake-I
Sunday, Nov. 11 at SWIFT HALL
11:00 a.m. – (U-18) Caye Caulker Stingrays vs Bulldogs (U-18)
12:00 noon – (U-14) Lakers vs Lake-I
1:00 p.m. – (U-14) Bulldogs vs Belama Gators
2:00 p.m. – (U-14) Light & Peace vs     Lakers
3:00 p.m. – (U-14) Lake-I vs Albert Yabra
4:00 p.m. – (U-18) Northside Ballers vs Tropic

Related Articles

Share

About Author

Deshawn Swasey

(0) Readers Comments

Comments are closed.